Modelarstwo dla starych i młodych

Dział poświęcony sprawom ogólnym dotyczącym wolnych dyskusji o wszystkim
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Modelarstwo dla starych i młodych

Post autor: RobertH »

Dla zainteresowanych modelarstwem kartonowym ,ostatnio odkryłem stronę "pa ruski" skąd można ściągnąć prawie wszystkie numery MAŁEGO MODELARZA jak i inne wydania .

MAŁY MODELARZ

Kartonowa Encyklopedia Techniki
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16401
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 389 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Modelarstwo dla starych i młodych

Post autor: Czesio1 »

RobertH pisze:Dla zainteresowanych modelarstwem kartonowym ,ostatnio odkryłem stronę "pa ruski" skąd można ściągnąć prawie wszystkie numery MAŁEGO MODELARZA jak i inne wydania .

MAŁY MODELARZ

Kartonowa Encyklopedia Techniki
Lubisz to zajęcie RobercieH? Jeśli tak to taka ciekawostka z moich stron:

http://bychawa.pl/to-jest-modelarstwo-t ... bednarzem/

Ten pozytywnie zakręcony zapaleniec to mój kuzyn.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8848
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 367 razy

Re: Modelarstwo dla starych i młodych

Post autor: TomaszK »

RobertH pisze:Dla zainteresowanych modelarstwem kartonowym ,ostatnio odkryłem stronę "pa ruski" skąd można ściągnąć prawie wszystkie numery MAŁEGO MODELARZA jak i inne wydania
W dzieciństwie kilka z nich kupiłem, ale to były jeszcze wcześniejsze numery, z pierwszej połowy lat 70-tych. Z bratem sklejaliśmy okręt podwodny "Orzeł".
Ostatnio zmieniony 27 maja 2019, 21:20 przez TomaszK, łącznie zmieniany 1 raz.
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Post autor: Konfiturek »

U mnie przygoda z modelami kartonowymi zaczęła się w latach 80-tych w szkole podstawowej, a domknęła się wraz z końcem tzw. "życia studenckiego" w roku 2001 :) Od pierwszych nieporadnie klejonych modeli (wtedy miałem tylko dostęp do kleju "Plastuś") do ostatniego modelu klejonego już niejako "sportowo", czyli pod mistrzostwa świata NAVIGA. Miałem szczęście rozwijać tą pasję w epoce "przedkomputerowej".

Dziś zajmuję się projektowaniem i produkcją zestawów waloryzujących dla modelarzy plastikowych i nie czuję już tego klimatu. Drukarki 3D, tokarki itp. tak zautomatyzowały proces sklejania, że nie sprawia mi to już takiej frajdy. Modelarz staje przed wyborem - albo zrobić wszystko ręcznie, ale mniej dokładnie, albo wspomagać się techniką. W sieci można nawet znaleźć i kupić gotowe modele 3D całych okrętów czy samolotów, które można sobie wydrukować na drukarce 3D. Smutne, ale prawdziwe.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Modelarstwo dla starych i młodych

Post autor: RobertH »

Czesio1 pisze: Jeśli tak to taka ciekawostka z moich stron:
jak i z moich :)
Santa Maria

Hurricane


Muzeum Arkadego Fiedlera pod Poznaniem
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 5283
Rejestracja: 16 lip 2013, 14:37
Tytuł: harcerz
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 17 razy
Otrzymał podziękowań: 104 razy

Post autor: Mysikrólik »

Santa Maria jest 1:1.
Zawsze gdy jestem w Puszczykowie, nie mogę wyjść z podziwu, że oni w tej łupince przepłynęli Atlantyk.
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8848
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 367 razy

Re: Modelarstwo dla starych i młodych

Post autor: TomaszK »

RobertH pisze:
Czesio1 pisze: Jeśli tak to taka ciekawostka z moich stron:
jak i z moich :)
Santa Maria
Skala 1 do 1 ? Takie coś było w stanie przepłynąć ocean ? Zawsze myślałem, że te statki były większe.
Awatar użytkownika
RobertH
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 1279
Rejestracja: 26 lis 2018, 00:22
Tytuł: RobertH
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 6 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Modelarstwo dla starych i młodych

Post autor: RobertH »

TomaszK pisze: W dzieciństwie kilka z nich kupiłem, ale to były jeszcze wcześniejsze numery, z pierwszej połowy lat 70-tych. Z bratem sklejaliśmy okręt podwodny "Orzeł".
Okręt TomaszK'a też tu jest :) rocznik 1973.04 ORP Orzeł

MM od lat 50
Ostatnio zmieniony 28 maja 2019, 09:57 przez RobertH, łącznie zmieniany 1 raz.
KSIĄŻKI NIE GRYZĄ !!! POCHŁANIAJĄ W CAŁOŚCI !!!

Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8848
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 367 razy

Post autor: TomaszK »

Znalazłem trzy "Orły": w 1958, 1970 i 1973. Przypuszczam, że to był ten z 1970 roku, byłem wtedy w drugiej klasie, brat w trzeciej. I byliśmy świeżo po emisji filmu "Orzeł" w telewizji. Wszyscy na podwórku próbowali wrzucać cukierki do ust, tak jak bosman grany przez Bronisława Pawlika.
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Re: Modelarstwo dla starych i młodych

Post autor: Konfiturek »

Odświeżę tematy modelarskie bo właśnie ukończyłem prace nad kolejnym tematem. Nie da się ukryć, bardzo rozbudowanym.
Już w przyszły weekend na wystawie-targach modelarskich w Moson (targi modelarskie) będzie miała premiera pierwszego z większej serii zestawów ciężkiego karabinu maszynowego Browning .50cal HB. Chyba najbardziej znana broń używana przez Amerykanów i aliantów od czasów II wojny światowej do dziś.
Pierwszy zestaw to karabin wraz z 12-calową podstawą czołgową i zasobnikiem na amunicję M23. Zestaw w skali 1:35.

Przykładowe foto realnych obiektów (foto z II wojny oraz kadr z serialu "Band of Brothers", który pewnie większość kolarzy):

Obrazek Obrazek

Projekt:

Obrazek

Sklejony model (dwie wersje - jedna psiknięta aerografem):

Obrazek

Model osadzony na modelu wieży czołgu. Dodane też moje skrzynki amunicyjne i toczone z mosiądzu puste łuski:

Obrazek

Fajny przykład na to, jak każdy temat wymusza kopanie w sieci w celu maksymalizacji rekonstrukcji. Przygotowując skrzynki amunicyjne, musiałem odszyfrować napisy na nich. A to doprowadziło mnie do tego, że poszczególne rodzaje pocisków były odpowiednio markowane kolorami. Trzeba więc było powiązać kolory pocisków z napisami na skrzynkach :)

Obrazek

No i na koniec render zestawu, który właśnie sklejam (więc nie pokażę), ale też za tydzień oficjalnie będzie już dostępny. Browning na trójnogu M3:

Obrazek
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3886
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 115 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Modelarstwo dla starych i młodych

Post autor: Barabasz »

Jak to mówi mój syn: Robi wrażenie! Niesamowicie dokładnie to odwzorowałeś Konfiturku, super.
Vdl, ty też pochwal się swoim ostatnim modelem.
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8848
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 49 razy
Otrzymał podziękowań: 367 razy

Re: Modelarstwo dla starych i młodych

Post autor: TomaszK »

W młodości bawiłem się modelarstwem ale nigdy nie doszedłem do tego etapu. Moje szczytowe osiągnięcie to czołg z ruchomą wieżą, lufą, karabinem maszynowym i na ruchomych kołach z gąsienicami. Radziecki. Wbrew pozorom, modelarze w czasach PRL mieli duże możliwości, były nawet do zdobycia silniki do samolotów śmigłowych, napędzane eterem. 
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1749
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 476 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Modelarstwo dla starych i młodych

Post autor: TomaszL »

Ostatnio oglądałem "Fury' (Furia). Na pewno mieli browninga, ale też coś "mniejszego" na wieżyczce. Zwiastun pozwala to dostrzec. Browning chyba jest obsługiwany przez osobę stojącą za wieżyczką, to coś "mniejszego' jest obsługiwane przez osobę wychylającą się z górnego włazu.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Konfiturek
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 10 lip 2013, 20:25
Tytuł: Degustator porzeczek
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 12 razy
Otrzymał podziękowań: 30 razy

Re: Modelarstwo dla starych i młodych

Post autor: Konfiturek »

TomaszL pisze: 11 kwie 2024, 22:03 Ostatnio oglądałem "Fury' (Furia). Na pewno mieli browninga, ale też coś "mniejszego" na wieżyczce. Zwiastun pozwala to dostrzec. Browning chyba jest obsługiwany przez osobę stojącą za wieżyczką, to coś "mniejszego' jest obsługiwane przez osobę wychylającą się z górnego włazu.


 
Mniejszy brat tego, którego pokazałem. Browning .30 M1919. Standardowo montowany wewnątrz czołgu z przodu (w trailerze "Fury" 1min 22sek widać, jak chłopak go używa). Dodatkowo montowany także na wieży.
Model samego karabinu już mam opracowany. Nawet wpasowany do uniwersalnego cradla (kołyski) pasującej do dużego i małego Browninga. Czeka na wolne moce przerobowe. Na razie zakopałem się w tych wszystkich wersjach różnych mocowań większego karabinu.

Obrazek
TomaszKu... Moje PRL-owe dzieciństwo to życie w małym mieście, gdzie była jedna Centralna Składnica Harcerska (czy jak to się wtedy zwało), w której nigdy nic nie było. Choć raz udało mi się zdobyć silniczek elektryczny do kolejki elektrycznej. Zamontowałem go w kartonowym modelu kutra "Pilot 20" wydanego w Małym Modelarzu 2-3/78. Puszczałem go sobie w wannie :)
 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Dorośli bardzo rzadko przeżywają takie przygody jak Pan Samochodzik. Nie mają na to czasu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne”